Wolno działający internet mobilny może być uciążliwym problemem, który wpływa na wygodę korzystania ze smartfona, laptopa, komputera czy innego urządzenia podłączonego do sieci. Nie każdy jednak wie, że często nie wykorzystujemy pełni potencjału danego łącza. Powodów może być wiele, a wśród nich wymienić można nieodpowiednio dobrany lub skonfigurowany router. Warto zatem dowiedzieć się, czym kierować się podczas wyboru tego typu urządzenia oraz jak przygotować go do dalszej pracy. Za spowolniony internet mobilny mogą oczywiście odpowiadać też inne czynniki. W dzisiejszym artykule pokażemy jak je rozpoznać i wyeliminować.
Spis Treści:
- Router a internet mobilny – jakie ma znaczenie?
- Poradnik konfiguracji routera dla początkujących krok po kroku
- Porady dotyczące przyspieszenia internetu mobilnego
Router a internet mobilny – jakie ma znaczenie?
Router to urządzenie, które ma ogromne znaczenie dla jakości połączenia internetowego, jego szybkości, stabilności i niezawodności sygnału. Lepsze wyniki zdecydowanie pozwala osiągnąć obecność takiego standardu jak 5G czy obsługa Wi-Fi 6. To w dużej mierze one sprawiają, że internet bezprzewodowy faktycznie może stanowić ciekawą alternatywę dla światłowodu w miejscach, w których nie ma do niego dostępu. Odpowiednio dobrany router pozwala wykorzystać pełnię potencjału łącza od danego operatora.
Jakie jeszcze funkcje mają na to wpływ? Przede wszystkim te umożliwiające zarządzanie pasmami częstotliwości oraz przełączania się między nimi zależnie od ich przeciążenia (głównie technologia QoS). Obsługa dwóch pasm – 2,4 GHz i 5 GHz ma ogromne znaczenie. Pierwsze z nich umożliwia osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania do 600 Mb/s natomiast drugi do 1300 Mb/s. Odpowiednio dobrany router mobilny nie tylko umożliwia szybki i nieprzerwany dostęp do sieci, ale także wpływa na jej bezpieczeństwo i łatwość zarządzania połączeniem.
Kryteria wyboru routera dla szybkiego internetu bezprzewodowego
Należy zwrócić uwagę na kilka poniższych aspektów.
- Prędkość transmisji danych – to pierwszy krok. Urządzenie musi wspierać prędkości dostarczane przez operatora, by wykorzystać pełen potencjał sieci.
- Pasmo częstotliwości – router powinien być kompatybilny z pasmami używanymi przez dostawcę. Dzięki temu zapewniona będzie lepsza łączność.
- Liczba anten w routerze – bezpośrednio wpływa na zasięg i stabilność sygnału – więcej anten oznacza mocniejsze i stabilniejsze połączenie.
- Dodatkowe funkcje – m.in. VPN (zwiększone bezpieczeństwo sieci), QoS (lepiej wykorzystana przepustowość przez poszczególne urządzenia), Wi-Fi Mesh (tworzenie rozproszonej sieci).
Poradnik konfiguracji routera dla początkujących krok po kroku
Konfiguracja routera mobilnego nie musi być skomplikowana. Poradzi sobie z nią każdy, co pozwoli cieszyć się szybszym internetem. Najlepiej zrobić to zaraz po zakupie urządzenia.
KROK 1: Podłączenie routera
Urządzenie należy podłączyć do zasilania, a jeśli model wymaga użycia karty SIM, warto upewnić się, że jest ona prawidłowo włożona.
KROK 2: Połączenie z routerem
Następnie należy użyć komputera lub smartfona, aby połączyć się z siecią Wi-Fi generowaną przez router. Nazwa sieci (SSID) i hasło dostępu zazwyczaj znajdują się na obudowie routera lub w dokumentacji.
KROK 3: Dostęp do panelu administracyjnego
Wystarczy uruchomić przeglądarkę, wpisać adres IP routera, który również powinien być podany na obudowie lub w instrukcji.
KROK 4: Logowanie
W tym celu trzeba użyć danych zawartych w instrukcji obsługi.
KROK 5: Konfiguracja podstawowa
Na tym etapie można zmienić nazwę sieci Wi-Fi, ustawić silne hasło i zaktualizować oprogramowanie routera.
KROK 6: Zapisz zmiany i zrestartuj router
Ważnym elementem jest ponowne uruchomienie urządzenia, aby mogło zacząć działać wraz z nowymi ustawieniami.
Porady dotyczące przyspieszenia internetu mobilnego
Zakup odpowiedniego routera i jego skonfigurowanie to absolutne podstawy. Co jednak jeśli nadal internet mobilny jest zbyt wolny? Aby go przyspieszyć, warto przyjrzeć się kilku aspektom.
- Pasmo 5GHz – obsługa dwóch pasm to jedno. Kolejną ważną kwestią jest korzystanie w miarę możliwości z pasma 5 GHz. Oferuje ono większą przepustowość niż tradycyjne pasmo 2,4 GHz, co może mieć znaczący wpływ na przyśpieszenie internetu.
- Router w odpowiednim miejscu – urządzenie powinno znaleźć się w centrum mieszkania z dala od urządzeń elektrycznych mogących zakłócać sygnał. Należy unikać też umieszczania go w pobliżu metalowych przedmiotów i grubych ścian.
- Najnowsza aktualizacja – warto pamiętać o aktualizowaniu oprogramowania routera. Nowe wersje często zawierają optymalizacje, które wpływają na wydajność i bezpieczeństwo sieci.
- Połączenie kablem – urządzenie połączone kablem Ethernet zawsze będzie szybsze niż te, które łączy się bezprzewodowo. W razie potrzeby warto więc skorzystać z takiej możliwości.
- Liczba podłączonych urządzeń – duża liczba podłączonych urządzeń, to mniejsza przepustowość. Warto zatem używać takich funkcji jak QoS lub po prostu odłączyć nieużywane sprzęty od internetu.
- Wzmocnienie sygnału – jeśli problemy nadal występują, być może pomocne okażą się wzmacniacze sygnału. Przydadzą się przede wszystkim w większych domach, które mają bardziej skomplikowany układ.
Wybór odpowiedniego routera ma kluczowe znaczenie dla szybkości internetu bezprzewodowego. Dlatego w pierwszej kolejności warto zainteresować się zakupem właściwego urządzenia i skonfigurowaniem go. Jeśli problem mimo wszystko nadal występuje, należy przyjrzeć się innym, wspomnianym wyżej czynnością.